پوست

با انواع مختلف پوست آشنا شوید

انواع مختلف پوست

آشنایی با انواع مختلف پوست

پوست انواع مختلفی دارد و شناخت انواع پوست بیماری‌هایی که ممکن است روی هر کدام از این پوست‌ها تاثیر بگذارد شناخت آن جزو امر ضروری محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع پوست آشنا کنیم با ما همراه باشید.

معیارهای مختلفی برای طبقه بندی انواع پوست وجود دارد، از نظر زیبایی پوست بر اساس چندین فاکتور مربوط به تعادل طبقه‌بندی می‌شود که این فاکتورها شامل: ترشح چربی ، میزان آبرسانی و سطح حساسیت است.

 نوع پوست ویژگی‌های خاص خود را دارد و به مراقبت‌های مختلفی نیز نیاز دارد. نوع پوست توسط ژنتیک تعیین می شود اگر چه عوامل دیگری نیز تحت تاثیر آن قرار می گیرد که می تواند با گذشت زمان تغییر کند.

بر اساس این ویژگی‌ها پنج نوع پوست وجود دارد که شامل: نرمال یا طبیعی ،خشک ، چرب  ،ترکیبی (هم پوست چرب و هم پوست خشک) و حساس طبقه بندی می‌شود. در ادامه به بررسی هر کدام از این پوست‌ها می‌پردازیم.

پوست نرمال

نرمال

این پوست خیلی خشک است و نه خیلی چرب. پوست نرمال دارای بافت منظم ، بدون نقص ظاهری تمیز و نرم است به مراقبت ویژه نیاز ندارد

چگونه پوست طبیعی را تشخیص دهیم؟

پوست طبیعی دارای منافذ ریز، گردش خون خوب و  دارای یک بافت مخملی، نرم و صاف است، بدون لکه و مستعد حساسیت نیست

پوست حساس

حساس

پوست حساس بیشتر مستعد واکنش به محرک‌هایی است که پوست طبیعی هیچ واکنشی نسبت به آن ندارد پوست حساس دارای ساختاری شکننده است که معمولاً با احساس ناراحتی مانند گرما ، گرفتگی، قرمزی یا خارش همراه است. این نوع پوست عملکرد سد کننده یا محافظتی خود را از دست می‌دهد و ورود میکروارگانیسم ها و مواد تحریک کننده به آن را آسان می‌کند و احتمال ابتلا به عفونت و واکنش‌های آلرژیک را افزایش می‌دهد. این یک پوست لطیف است که برای مقابله با خشکی، زبری و ظاهری معمول نیاز به مراقبت بیشتری دارد و در  اکثر مواقع به جای حساس بودن به آن پوست تحریک شده‌اند گفته می‌شود.

پوست خشک

خشک

در بسیاری از موارد خشکی پوست به دلیل عوامل خارجی مانند هوا و رطوبت کم هوا ایجاد می‌شود و معمولاً موقتی است با این حال برای برخی از افراد ممکن است بیشتر مواقع رخ دهد و حتی یک بیماری مادام العمر باشد از آنجا که خشکی پوست می‌تواند باعث ترک خوردگی شود و پوست را در معرض باکتری قرار دهد ممکن است باعث اختلالات پوستی دیگری مانند اگزما یا در صورت عدم کنترل صحیح در معرض عفونت قرار بگیرد.

علائم و نشانه‌های خشکی پوست ممکن است به عوامل مختلفی مانند: سن، وضعیت سلامت باشد به طور کلی این نوع پوست با احساس زبری مشخص می‌شود، همچنین ممکن است موجب خارش و قرمزی و طرح‌های کوچک با رنگ خاکستری بر روی پوست ایجاد شود. پوست ترک خورده معمولا در پوست بسیار خشک مشاهده می‌شود و ترک های کوچکی را ایجاد می کند که در برخی از موارد باعث عمیق تر شدن و حتی خونریزی شود. پوست آتوپیک نوعی بیماری پوستی است که با خشکی پوست مشخص می‌شود و با علائمی مانند خارش مشاهده می‌شود. علت اصلی آن استعداد ژنتیکی است و در برخی موارد ممکن است عوامل دیگری باعث وقوع آن شود و یا حتی پوست را بدتر کند که از این عوامل می توانیم به محیط، آلرژیک، مرتبط با غذا حتی با برخی از لباس ها اشاره کنیم.

دلایل خشکی پوست

رطوبت پوست به تامین آب در لایه های عمیق پوست و تعریق دسته ای دارد. پوست به صورت مداوم آب خود را از دست می دهد اینگونه از پوست ها با تعریق که موجب از بین رفتن آب ناشی از گرما و استرس است آب مورد نیاز خود را از دست می دهد و موجب خشکی پوست میشود. ممکن است خشکی پوست به دلیل عدم وجود عوامل مرطوب کننده طبیعی ویژه اوره ، اسیدهای آمینه و اسید لاکتیک است .

پوست چربپوست چرب

پوست چرب ظاهری متخلخل ، و روشن دارد و این به دلیل تولید بیش از حد چربی توسط غدد چربی ایجاد می‌شود و معمولاً دلایل ژنتیکی و یا هورمونی دارد. این بیماری در نوجوانان و جوانان است و معمولاً موجب بروز آکنه می‌شود.

دلایل ایجاد چربی در پوست

تعداد زیادی از عوامل باعث می‌شود تا چربی در روی پوست ایجاد شود که از این عوامل می‌توانیم به ژنتیک، تغییرات هورمونی و عدم تعادل غدد ، دارو و لوازم آرایشی اشاره کرد

چگونه می توانیم پوست چرب را تشخیص دهیم؟

در پوست چرب عواملی مانند منافذ بزرگ و به وضوح قابل مشاهده است ، پوست ضخیم تر و رنگ پریده رگهای خونی ممکن است قابل مشاهده نباشد، پوست چرب مستعد جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید و انواع مختلف آکنه است. با آکنه خفیف تعداد قابل توجهی جوش‌های سرسیاه و جور های سرسفید در صورت و اغلب در گردن، شانه‌ها، پشت قفسه سینه ظاهر می‌شود.

در موارد متوسط و شدید پوست چرب برجستگی‌های کوچک بدون سر سفید یا سیاه قابل مشاهده است و جوش‌های پوستی با برجستگی‌هایی به اندازه متوسط با یک نقطه سفید یا زرد قابل توجه در مرکز ظاهر می‌شود و موجب پوستی قرمز و ملتهب می‌شود.

پوست مختلطپوست ترکیبی

 بر اساس محل قرار گیری آن ویژگی‌های پوست چرب و خشک را می‌توانید تشخیص دهید زیرا توزیع غدد چربی و عرق یک دست نیست. ناحیه ای که روغن بیشتری دارد معمولاً ناحیه  Tکه شامل پیشانی ، بینی و چانه است و مابقی پوست مانند گونه ها طبیعی یا خشک است

ارزیابی نوع پوست و شرایط آن

بر خلاف نوع پوست وضعیت پوست در طول زندگی شما متفاوت است بسیاری از عوامل داخلی و خارجی که شرایط آن را تعیین می‌کند عبارتند از آب و هوا و آلودگی، دارو، استرس و عوامل ارثی که روی سطح سبوم ، عرق و عوامل مرطوب کننده طبیعی که پوست شما تولید می‌کند و همچنین محصولاتی که استفاده می‌کنید و گزینه‌های مراقبت از پوست تاثیر می‌گذارد. محصولات مراقبت از پوست باید متناسب با نوع پوست و شرایط توسط انتخاب شود متخصصان پوست با اندازه گیری عوامل زیر نوع پوست فرد را تعیین می کند.

علائم پیری

نوع پوست ما می‌تواند در طول زندگی تکامل یابد. کسانی که در سن نوجوانی نوع پوست چرب دارد پوست آن‌ها بعد از بلوغ خشک تر شود و کسانی که نوع پوست معمولی دارند با افزایش سن پوست آنها خشک می‌‌شود. با افزایش سن حجم و چگالی پوست از دست میرود ، و خطوط ریز و چین و چروک ایجاد می‌شود و تغییراتی در رنگ دانه به وجود می‌آید.

رنگ 

رنگ و نژاد پوست بر چگونگی واکنش پوست اما دربرابر نیروهای خارجی مانند خورشید اختلالات رنگدانه، تحریک و التهاب تاثیر می گذارد. رنگ پایه پوست با تراکم اپیدرم و توزیع ملانین تعیین می‌شود.

حساسیت

پوست حساس پوستی است که به راحتی توسط عوامل مختلف تحریک می‌شود. برای برخی از افراد پوست حساس یک وضعیت دائمی است و برای برخی دیگر حساسیت توسط برخی از عوامل داخلی و خارجی ایجاد می‌شود. هنگامی که عملکرد طبیعی به خطر بیفتد باعث از دست دادن آب و نفوذ مواد تحریک کننده می‌شود و علائمی که پوست صورت بیشتر در معرض آن قرار دارد عواملی مانند آفتاب گرفتگی بیش از حد ، برخی مواد تشکیل دهنده در مواد آرایشی و پاک کننده ها تشدید می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع مختلف پوست آشنا کنیم تا بتوانید مراقبت های لازم را انجام دهید. اگر نکته‌ای برای شناسایی راحت تر پوست در نظر دارید در قسمت نظرات دیدگاه ارزشمند خود را برای ما ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.