مراقبت از پوست

درمان خانگی برای پوست چرب

درمان خانگی برای پوست چرب

درمان خانگی برای پوست چرب

پوست چرب زمانی اتفاق می افتد که غدد چربی پوست بیش از حد چربی ایجاد می کنند. سبوم ماده مومی و روغنی است که از پوست محافظت و آبرسانی می کند.

سبوم برای حفظ سلامت پوست حیاتی است. با این حال ، سبوم زیاد می تواند منجر به پوست چرب ، مسدود شدن منافذ و آکنه شود. مدیریت پوست چرب اغلب مستلزم آن است که شخصی مراقبت منظم از پوست را به یک عادت تبدیل کند.

در این مقاله ، ما در مورد روش هایی صحبت می کنیم که به کمک آن افراد می توانند علائم پوست چرب را بدون تجویز داروهای قوی کاهش دهند.

1. پوست خود را مرتب بشویید

در روش اول درمان خانگی برای پوست چرب ، شستشو با آب گرم و صابون ملایم می تواند میزان چربی روی پوست را کاهش دهد.
شستن مرتب می تواند میزان چربی روی پوست را کاهش دهد. روش های زیر برای شستشوی پوست چرب توصیه می شود:

 • با صابون ملایم و آب گرم بشویید.
 • از صابون هایی با عطر ، مرطوب کننده های اضافی یا مواد شیمیایی خشن که می توانند باعث تحریک یا خشک شدن پوست شوند و باعث ایجاد چربی بیشتر شود ، خودداری کنید.
 • از مصرف لوف و پارچه های شستشو اجتناب کنید ، زیرا اصطکاک اضافی ممکن است باعث تحریک پوست برای ایجاد چربی بیشتر شود.
 • اگر این روش موثر نباشد، برخی از محصولات دارویی مراقبت از آکنه ممکن است کمک کننده باشد استفاده کنید

این محصولات حاوی اسیدهایی هستند که می توانند با پوست چرب مقابله کنند ، مانند:

 1. اسید سالیسیلیک
 2. اسید گلیکولیک
 3. بتا هیدروکسی اسید
 4. بنزوئیل پراکسید

این اسیدها ممکن است برای برخی از انواع پوست تحریک کننده باشند. هنگام شروع یک محصول جدید ، ابتدا آن را روی ناحیه کوچکی از پوست استفاده کنید تا ببینید واکنش بدن چگونه است.

انتخاب پاک کننده های مناسب صورت ممکن است برای برخی افراد خوب عمل کند. یک پاک کننده ملایم صورت ساخته شده با سدیم لورث کربوکسیلات و آلکیل کربوکسیلات برای مقابله با آکنه متوسط ​​صورت موثر است ، اگرچه تولید سبوم را در برخی از نواحی صورت افزایش می دهد.

برای بسیاری از افرادی که به سادگی پوست چربی دارند و آکنه ولگاریس ندارند ، صابون گلیسیرین بدون عطر و آب گرم ممکن است این کار را انجام دهد.

3. صورت خود را به آرامی  خشک کنید

دومین روش درمان خانگی برای پوست چرب ، هنگام خشک کردن صورت پس از شستشو و استفاده از تونر ، افراد باید به آرامی پوست خود را با یک حوله نرم خشک کنند.

با این حال ، این باید با احتیاط انجام شود. کشیدن روی پوست با یک حوله یا استفاده از یک دستمال شستشو توصیه نمی شود ، زیرا ممکن است پوست را برای ایجاد سبوم بیشتر تحریک کند.

4. از کاغذهای لکه دار و پدهای دارویی استفاده کنید

بسیاری از شرکت ها کاغذهای لکه دار تولید می کنند ، که کاغذهای مخصوص جذب کننده ای هستند که روغن را از پوست می کشند.

کاغذهای لکه دار باعث ایجاد چربی در پوست نمی شوند ، اما می توان از آنها برای برداشتن چربی اضافی روی پوست در طول روز استفاده کرد تا درخشندگی کمتری داشته باشد.

فرد همچنین می تواند پد های پارچه ای را که با مواد پاک کننده آشنا مانند سالیسیلیک اسید یا اسید گلیکولیک استفاده می شود ، امتحان کند. اینها ممکن است به از بین بردن چربی اضافی در طول روز کمک کنند ، در حالی که منافذ و پوست را تمیز می کنند.

5. از ماسک صورت استفاده کنید

در ادامه درمان خانگی برای پوست چرب میتوان به برخی ماسک های صورت ممکن است برای درمان پوست چرب مفید باشند اشاره خواهیم کرد. اینها ممکن است حاوی موادی مانند:

ماسک های حاوی مواد معدنی می توانند روغن ها را جذب کرده و سطح براق و سبوم پوست را بدون تحریک پوست کاهش دهند. فقط گاهی از آنها برای جلوگیری از خشک شدن پوست استفاده کنید و بعد از آن از یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنید

عسل

عسل طبیعی خام دارای خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده است. ماسک صورت 10 دقیقه ای عسل ممکن است آکنه و پوست چرب را کاهش دهد و در عین حال پوست را نرم نگه دارد.

بلغور جو دوسر

ماسک های حاوی جو دوسر کلوئیدی ممکن است به پاکسازی پوست کمک کند، جو دوسر حاوی ساپونین های ملایم و پاک کننده ، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است که می تواند پوست تحریک شده را تسکین دهد.

6. از مرطوب کننده ها برای پاکسازی پوست چرب  استفاده کنید

یکی دیگر از روش های درمان خانگی برای پوست چرب، از کرم های مرطوب کننده مناسب استفاده کنید زیرا ممکن است برای پوست چرب مفید باشد.
در حالی که بسیاری از افراد با پوست چرب از ترس اینکه پوست آنها چرب تر به نظر برسد، از مرطوب کننده ها خودداری می کنند اما استفاده از مرطوب کننده های مناسب می تواند برای این نوع پوست مفید باشد.

برای افرادی که دارای پوست بسیار چرب هستند، مرطوب کننده بدون روغن می تواند به پوست مرطوب و محافظت شده بدون احساس چربی کمک کند.

 آلوئه ورا می تواند مرطوب کننده خوبی برای درمان آکنه و پوست چرب باشد

برخی ترکیبات موجود در آلوئه ورا می توانند به طور طبیعی بر پوست تأثیر آرام بخشی داشته باشند.  یک محصول باید حداقل 10 درصد آلوئه در خود داشته باشد تا یک مرطوب کننده موثر باشد.

برخی از افراد از ژل آلوئه خالص برای مرطوب کردن استفاده می کنند ، اما باید از ترکیبات پنهان ، به ویژه الکل بدون رنگ که می تواند پوست را خشک و تحریک کند ، آگاه باشند.

جلوگیری از داشتن پوست چرب 

در درمان خانگی برای پوست چرب، پیشگیری از پوست چرب که با ژنتیک ارتباط دارد کاری بسیار دشوار است. کنترل حتی پوست چرب ناشی از تغییرات هورمونی نیز دشوار است.

بهترین پیشگیری برای پوست های چرب این است که فرد یک روال ثابت مراقبت از پوست را پیدا کند که موثر باشد و به آن پایبند باشد.

وقتی پوست چرب بوجود می آید پنهان کردن آن با آرایش می تواند وسوسه کننده باشد. با این حال، برخی از محصولات به ویژه محصولات حاوی روغن  می توانند علائم را بدتر کرده یا منافذ را مسدود کنند.

آرایش بر پایه آب ممکن است برای برخی گزینه بهتری باشد  در حالی که دیگران معتقدند بدون آرایش برای پوست آنها بهترین کار است.

بسیاری از مردم همچنین می گویند رژیم غذایی آنها چیزی است که مانع از فعالیت پوست آنها می شود.

ممکن است به هیدراته ماندن، اجتناب از غذاهای چرب و چربی های ترانس  و خوردن یک رژیم غذایی کامل و پر از غذاهای کامل کمک کند.

علائم پوست چرب 

علائم پوست چرب ممکن است شامل ظاهری درخشان ، مسدود شدن منافذ ، جوش یا پوستی که ظاهری خشن دارد باشد.
پوست چرب اغلب روی صورت تاثیر می گذارد. علائم پوست چرب عبارتند از:

 • ظاهر براق یا چرب
 • منافذ بسیار بزرگ یا واضح روی پوست
 • پوستی که ضخیم یا خشن به نظر می رسد
 • جوش های گاه به گاه یا مداوم
 • مسدود شدن منافذ و جوش های سر سیاه

افرادی که پوست چرب دارند ممکن است در پیدا کردن آرایش متناسب با پوست خود دچار مشکل شوند ، زیرا آرایش می تواند با سبوم ترکیب شود و قوام متفاوتی به آن می بخشد.

علائم پوست چرب و شدت آنها در افراد مختلف متفاوت است و در برخی از اوقات ژنتیک ممکن است در چرب شدن پوست نقش داشته باشد همچنین، تغییرات هورمونی یا سطوح بالای استرس نیز ممکن است تولید سبوم چرب را در بدن افزایش دهد.

چشم انداز داروهای خانگی در درمان خانگی برای پوست چرب

بسیاری از داروهای خانگی برای پوست های چرب به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته اند ، اگرچه برخی از شواهد علمی نشان می دهد که می تواند مثر باشد.

آزمایش نهایی اثربخشی یک تجربه شخصی است. فرد باید روال مناسبی را پیدا کند که برای او مفید باشد و به آن پایبند باشد.

بهترین روش ممکن است مشورت با متخصص پوست و همکاری با آنها برای یادداشت برداری از فعالیت ها و عوامل روزانه ای باشد که می تواند باعث ایجاد چربی پوست شود.

ضروری است که ابتدا هر محصول یا روشی را روی تکه کوچکی از پوست آزمایش کنید تا هرگونه واکنش پوست را مشاهده کنید. اگر پوست نسبت به محصول خاصی واکنش بدی نشان داد ، نباید دوباره از آن استفاده کرد و افراد باید در مورد سایر گزینه ها با متخصص پوست مشورت کنند.

نحوه کنترل پوست چرب 

در ابتدا باید با دلایل زیادی برای پوست چرب وجود دارد آشنا شوید تا بتوانید درمان خانگی برای پوست چرب را به درستی انجام دهید این دلایل: از جمله استرس ، رطوبت ، ژنتیک و نوسان هورمون ها. برای کمک به کاهش چربی ، باید ها و نباید های متخصصان پوست را دنبال کنید.

برای کنترل پوست چرب ، متخصصان پوست نکات زیر را توصیه می کنند:

 • هر روز صبح ، عصر و بعد از ورزش صورت خود را بشویید. هنگام شستشو ، در برابر وسوسه شستن پوست خود ، حتی برای پاک کردن آرایش مقاومت کنید. اسکراب پوست شما را تحریک می کند که می تواند بدتر به نظر برسد.
 • محصولات مراقبت از پوست را انتخاب کنید که دارای برچسب “فاقد چربی” و “غیر کومدوژنیک” هستند. این بدان معناست که محصولاتی که دارای این برچسب ها هستند، از جمله پاک کننده ها ، مرطوب کننده ها و آرایش  منافذ پوست شما را مسدود نمی کنند و باعث آکنه نمی شوند.
 • از شستشوی ملایم و کف کننده صورت استفاده کنید. بسیاری از مردم بر این باورند که برای خشک شدن پوست خود باید از شوینده قوی صورت برای پوست های چرب استفاده کنند. با این حال ، استفاده از شستشوی بیش از حد خشن می تواند پوست شما را تحریک کرده و باعث افزایش تولید چربی شود. در عوض ، به دنبال شستشوی ملایم و ملایم صورت باشید.
 • از شوینده های حاوی روغن یا الکل استفاده نکنید. اینها می توانند پوست شما را تحریک کنند.
 • روزانه مرطوب کننده بزنید. اگرچه پوست چربی دارید ، اما استفاده از مرطوب کننده برای حفظ رطوبت پوست بسیار مهم است. برای صرفه جویی در وقت و محافظت از پوست در برابر اشعه مضر فرابنفش خورشید ، به دنبال مرطوب کننده ای باشید که حاوی کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF 30 یا بالاتر باشد.
 • در فضای باز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب از آسیب های ناشی از آفتاب جلوگیری می کند که می تواند منجر به چین و چروک ، لکه های پیری و حتی سرطان پوست شود. برای جلوگیری از بروز آکنه ، به دنبال کرم های ضد آفتاب حاوی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم باشید و از کرم های ضد آفتاب حاوی عطر یا روغن استفاده نکنید.
 • آرایشی بدون روغن و بر پایه آب را انتخاب کنید.
 • در آرایش خود نخوابید همیشه قبل از خواب همه آرایش را پاک کنید.
 • از کاغذهای لکه دار در طول روز استفاده کنید. کاغذ را به آرامی به صورت خود فشار دهید و بگذارید چند ثانیه روی پوست بماند تا روغن جذب شود. کاغذ را به صورت خود نمالید ، زیرا این کار باعث پخش روغن به مناطق دیگر می شود.
 • در طول روز به صورت خود دست نزنید اگرچه لمس صورت شما وسوسه انگیز است ، اما این کار می تواند خاک ، روغن و باکتری ها را از دستان شما به صورت شما منتقل کند. فقط هنگام تمیز کردن ، مرطوب کردن یا استفاده از کرم ضد آفتاب یا آرایش صورت خود را لمس کنید و ابتدا از تمیز بودن دستان خود اطمینان حاصل کنید.
 • پوست هر فرد متفاوت است و هیچ رویکردی “برای همه مناسب نیست” در مراقبت از پوست وجود ندارد. اگر نگران میزان چربی پوست خود هستید یا اگر با جوش های سرسیاه یا آکنه دست و پنجه نرم می کنید ، برای ملاقات با پزشک وقت بگذارید.

 

6 نکته شستشوی صورت برای پوست های چرب

نکته شستشوی صورت شماره 1: پاک کننده مناسب را انتخاب کنید

شما نمی توانید فقط پاک کننده ای را انتخاب کنید و انتظار داشته باشید وقتی پوست چربی دارید کار کند. به دنبال پاک کننده ای باشید که جلوه ای مات داشته باشد ، زیرا این می تواند به شما کمک کند تا چهره چرب شما در طول روز بیش از حد براق به نظر نرسد.  

نکته شستشوی صورت شماره 2: دوبار تمیز کردن

ممکن است متوجه شوید که یک پاک کننده به تنهایی برای پاکسازی کامل صورت چرب شما کافی نیست. بنابراین ، پاکسازی مضاعف را در نظر بگیرید. این شامل استفاده از یک گزینه تمیز کننده بدون آبکشی مانند آب میسلر برای از بین بردن آلودگی ، آرایش و چربی های اضافی از سطح پوست شما می شود ، سپس آن را با یک پاک کننده شستشو برای از بین بردن ناخالصی های باقی مانده پیدا کنید.

نکته مهم:

اگر پوست شما به سرعت چرب می شود ، ممکن است وسوسه شوید صورت خود را چندین بار در روز بشویید. با این حال ، این کار بیشتر از آنکه فایده داشته باشد ، ضرر خواهد داشت، شما فقط باید صورت خود را دو بار در روز (و بعد از تعریق زیاد) بشویید. این به این دلیل است که تمیز کردن بیش از حد پوست می تواند منجر به افزایش تولید چربی شود که می تواند چهره شما را چرب تر نشان دهد. بنابراین بهتر است به رژیم مراقبت از پوست صبح و عصر خود پایبند باشید.

نکته شستشوی صورت شماره 3: بعد از تمرین ورزشی شستشو دهید یا پاک کنید

برای کسانی که از تمرین در خانه و دویدن لذت می برند ، این یکی برای شماست. اطمینان حاصل کنید که همیشه یک پاک کننده تمیز کننده با استفاده آسان مناسب همه انواع پوست آرایش ، دستمال کاغذی را در نزدیکی خود نگه دارید. آنها برای تمیز کردن پوست شما در حین حرکت بدون خشک کردن بیش از حد مناسب هستند. به این ترتیب ، می توانید به راحتی صورت خود را پس از دویدن در پارک تمیز کنید. فقط انگشت خود را بکشید ، و خوب است که حتما این کار را بعد از ورزش و یا فعالیت فیزیکی خود انجام دهید.

نکته شستشوی صورت شماره 4: مرطوب کننده را مناسب پوست خود را پیدا کنید

پاک کننده و مرطوب کننده دست به دست هم می دهند. و اگر به طور معمول از مرطوب کننده ها استفاده نمی کنید زیرا نمی خواهید چربی اضافی اضافه کنید، می توانید بیشتر به پوست خود آسیب برسانید تا مفید. اگر پوست شما احساس سستی کرد می تواند چربی بیشتری برای جبران بیش از حد چربی طبیعی ایجاد کند. در عوض ، به دنبال مرطوب کننده ای باشید که مناسب نوع پوست شما باشد.

نکته شستشوی صورت شماره 5: به طور مرتب لایه برداری کنید

لایه برداری به حذف سلولهای مرده پوست از سطح پوست شما کمک می کند. لایه برداری عمیق و ملایمی را برای باز شدن منافذ و درخشندگی کمتر پوست شما ایجاد می کند. شما می توانید از  اسکراب حداکثر سه بار در هفته برای بهترین نتیجه استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که هر چند وقت یکبار باید لایه برداری کنید بستگی به پوست شما دارد. به نحوه عکس العمل صورت خود توجه کنید تا مشخص شود چه چیزی برای شما مناسب است.

نکته شستشوی صورت شماره 6: ماسک های صورت را امتحان کنید

چند بار در هفته ، ماسک صورت را به برنامه معمول خود اضافه کنید تا از درخشندگی شما جلوگیری شود. یک لایه یکنواخت روی پوست تمیز و خشک بمالید ، بگذارید 10-15 دقیقه بماند و کاملاً با آب ولرم بشویید. برای بهترین نتیجه ، این ماسک را حداکثر سه بار در هفته استفاده کنید.

کلام آخر درمان خانگی برای پوست چرب

در این مقاله سعی کردیم به شما درمان خانگی برای پوست چرب و راه های مراقبت از پوست چرب را توضیح دهیم. برخی از افراد تمایل دارند زودتر به نتیجه مورد دلخواه خود برسند این دسته از افراد میتوانند به پزشک مراقبت از پوست مراجعه کرده و با استفاده از دستگاه پوست و پاکسازی تمامی موارد مربوط به پوست چرب را از بین برده و یا به حداقل برسانند.

شما میتوانید برای مشاهده این دستگاه ها و یا کاربرد آنها بر روی لینک دستگاه پوست و پاکسازی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *