مزوتراپی

ریزش مو و علت های آن که باید بدانید

دلایل عمده ریزش مو

هر آنچه درباره ریزش مو باید بدانید

از بین رفتن بین 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است که  با حدود 100000 تار مو روی سر شما، این ریزش اندک قابل توجه نیست و نیازی به نگرانی ندارد. موهای جدید به طور معمول جای موهای از دست رفته را می گیرند ، اما این همیشه اتفاق نمی افتد. ریزش مو می تواند به تدریج و در طی سالها ایجاد شود یا به طور ناگهانی اتفاق بیفتد. در برخی از زمان ها نیز ریزش مو می تواند دائمی یا موقتی باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با علت های مخالف ریزش مو آشنا کنیم با ما همراه باشید.

محاسبه میزان ریزش مو در یک روز خاص غیرممکن است، اگر بعد از شستن موها یا انبوهی از موهای بر روی شانه، خود متوجه میزان زیادی از موها بر روی آن می‌شوید، و ممکن است شما بیش از حد طبیعی موهای روی سر خود را از دست دهید. همچنین ممکن است لکه های مو یا طاسی را بر روی سر خود احساس کنید.

اگر متوجه شدید که بیش از حد معمول مو از دست می دهید، باید این مشکل را با پزشک متخصص در میان بگذارید. آنها می توانند علت اصلی ریزش مو را تشخیص دهند و برنامه های درمانی مناسب را پیشنهاد دهند.

دلایل عمده ریزش مو

ریزش موی ارثی
هم مردان و هم زنان دچار این نوع ریزش مو می شوند که شایع ترین علت ریزش مو در سراسر جهان است. در مردان ، به آن ریزش مو با الگوی مردانه گفته می شود. زنان دچار ریزش موی زنانه می شوند. صرف نظر از اینکه در یک مرد یا زن ایجاد شود ، اصطلاح پزشکی آلوپسی آندروژنیک است.

مهم نیست که از کدام اصطلاح استفاده می کنید ، به این معنی است که شما ژن هایی را به ارث برده اید که باعث می شوند فولیکول های مو (آنچه هر مو از آن رشد می کند) کوچک شده و در نهایت رشد مو را متوقف می کند. کوچک شدن می تواند از همان نوجوانی شروع شود ، اما معمولاً در اواخر زندگی شروع می شود. در زنان، اولین علامت قابل توجه ریزش موی ارثی معمولاً کم پشتی یا بزرگ شدن قسمت آن است.

هنگامی که مردی ریزش موی ارثی دارد ، اولین علامت اغلب کشیدن مو در بالای سر او است.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
بله ، درمان می تواند به توقف یا کند شدن ریزش مو کمک کند. همچنین ممکن است به رشد مجدد مو کمک کند. هرچه درمان زودتر شروع شود ، نتیجه بهتری خواهد داشت. بدون درمان ، شما به ریزش مو ادامه خواهید داد.

سن
با افزایش سن ، بیشتر افراد متوجه برخی از ریزش ها می شوند زیرا رشد موها کند می شود. در برخی موارد ، فولیکول های مو رشد مو را متوقف می کنند ، که باعث نازک شدن موهای سر ما می شود. موها نیز شروع به از دست دادن رنگ خود می کنند. خط موی زن به طور طبیعی شروع به عقب نشینی می کند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
به موقع گرفتار ، درمان به برخی از افراد کمک می کند تا موهای خود را دوباره رشد دهند.

آلوپسی آره آتا
آلوپسی آره آتا بیماری است که وقتی سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند (چیزی که مو را در جای خود نگه می دارد) ، باعث ریزش مو می شود. شما می توانید موهای خود را در هر نقطه از بدن ، از جمله پوست سر ، داخل بینی و گوش خود از دست دهید. برخی از افراد مژه یا ابروهای خود را از دست می دهند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
آره. اگر موهای شما به خودی خود رشد نکنند ، درمان ممکن است به تحریک رشد مجدد کمک کند.

 

درمان سرطان
اگر شیمی درمانی می کنید یا تحت تابش سر یا گردن قرار دارید ، ممکن است در عرض چند هفته از شروع درمان ، همه (یا بیشتر) موهای خود را از دست دهید.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
موها معمولاً طی چند ماه پس از اتمام شیمی درمانی یا پرتوهای درمانی سر یا گردن ، دوباره رشد می کنند. متخصصان پوست می توانند برای کمک به رشد سریع موها داروهایی را ارائه دهند.

آیا قابل پیشگیری است؟
استفاده از کلاه خنک کننده قبل، در حین و بعد از هر جلسه شیمی درمانی می تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

زایمان، بیماری یا سایر عوامل استرس زا
چند ماه پس از زایمان ، بهبودی از بیماری یا جراحی ، ممکن است موهای بیشتری در برس یا بالش خود مشاهده کنید. این امر همچنین می تواند پس از یک دوره پراسترس در زندگی شما مانند طلاق یا مرگ یکی از عزیزان شما رخ دهد.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
اگر استرس متوقف شود ، بدن شما دوباره تنظیم می شود و ریزش بیش از حد متوقف می شود. هنگامی که ریزش متوقف می شود ، اکثر افراد می بینند که موهایشان طی 6 تا 9 ماه دوباره پر شدن طبیعی خود را پیدا می کنند.

مراقبت از مو
اگر موهای خود را رنگ های شیمیایی  می‌کنید، می توانید به موهایتان آسیب برسانید. با گذشت زمان ، این آسیب می تواند منجر به ریزش مو شود.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
شما می توانید نحوه مراقبت از موهای خود را تغییر دهید ، که می تواند از ریزش مو جلوگیری کند. هنگامی که به یک فولیکول مو آسیب می رسانید ، مو نمی تواند از آن فولیکول رشد کند. داشتن تعداد زیادی فولیکول مو آسیب دیده لکه های دائمی ایجاد می کند.

مدل موی سر شما
اگر اغلب موهای خود را محکم به عقب می کشید ، کشیدن مداوم می تواند منجر به ریزش دائمی مو شود. نام پزشکی این بیماری آلوپسی کششی است.

امکان رشد مجدد وجود دارد

است؟
نه. با ایجاد برخی تغییرات می توانید از ریزش مو جلوگیری کنید.

عدم تعادل هورمونی
علت شایع این عدم تعادل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. همراه با سایر علائم و نشانه ها ، منجر به کیست در تخمدان های زن می شود که می تواند ریزش مو داشته باشد. قطع برخی از انواع قرص های جلوگیری از بارداری می تواند باعث عدم تعادل هورمونی موقت شود. زنانی که دچار عدم تعادل هورمونی می شوند ، می توانند موهای کم پشت (یا ریزش مو) را در پوست سر خود ایجاد کنند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
درمان ممکن است کمک کند.

عفونت پوست سر
عفونت پوست سر می تواند منجر به ایجاد پوسته پوستی و گاهی اوقات ملتهب شدن پوست سر شما شود. ممکن است ببینید که به نظر می رسد نقاط کوچک سیاه روی پوست سر شماست. اینها در واقع ساقه های مو هستند. بعضی از افراد دچار لکه بینی می شوند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
بله ، درمان می تواند از شر عفونت خلاص شود. با روشن شدن عفونت ، موها تمایل به رشد دارند.

دارو
یک عارضه جانبی احتمالی برخی از داروها ریزش مو است. اگر فکر می کنید دارویی باعث ریزش موی شما شده است ، از پزشکی که آن را تجویز کرده است سوال کنید که آیا ریزش مو از عوارض جانبی احتمالی آن است. قبل از صحبت با پزشک ضروری است که مصرف دارو را قطع نکنید. قطع ناگهانی برخی از داروها می تواند مشکلات جدی در سلامتی ایجاد کند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
آره.

پسوریازیس پوست سر
بسیاری از افرادی که به پسوریازیس پلاک مبتلا هستند ، در برخی از موارد در پوست سر خود دچار پسوریازیس می شوند. این می تواند منجر به ریزش مو شود.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
با پاک شدن پسوریازیس پوست سر ، موها دوباره رشد می کنند ، اما این زمان می برد. با پیروی از این نکات متخصصان پوست ، می توانید از ریزش مو جلوگیری کنید.

موهای خود را محکم به سمت عقب کشیدن
برخی از افراد موهای خود را می کشند ، اغلب برای از بین بردن استرس. آنها ممکن است از اینکه دارند موهای خود را می کشند بی اطلاع باشند. اصطلاح پزشکی این بیماری تریکوتیلومانیا است.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
اگر فولیکول های مو را از بین نبردید ، بله. برای اینکه موهایتان دوباره رشد کند ، باید کشیدن آن را متوقف کنید.

آلوپسی زخمی
این شرایط وقتی ایجاد می شود که التهاب فولیکول های مو را از بین ببرد. پس از تخریب ، فولیکول مو نمی تواند مو رشد کند. شرایط متنوع می تواند باعث این امر شود. نام پزشکی این گروه از بیماری ها آلوپسی سیکاتریکال است.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
وقتی فولیکول مو از بین رفت ، نمی تواند مو را دوباره رشد دهد. ابتلا به این شرایط به موقع می تواند از ریزش بیشتر مو جلوگیری کند.

عفونت مقاربتی
اگر عفونت مقاربتی (STI) درمان نشود ، می تواند منجر به ریزش مو شود. سفلیس چنین STI است. بدون بهبود ، سفلیس می تواند باعث ریزش موی پوستی ، ابرو ، ریش و جاهای دیگر شود. سایر STI ها نیز می توانند باعث ریزش مو شوند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
پس از درمان STI ، مو اغلب شروع به رشد مجدد می کند.

بیماری تیرویید
اگر از نظر تیروئید مشکلی دارید ، ممکن است شاهد کم پشتی موها باشید. برخی از افراد هنگام مسواک زدن متوجه می شوند که موهایشان به صورت دسته ای خارج می شود.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
بله ، درمان بیماری تیروئید می تواند ریزش مو را معکوس کند.

مصرف بیوتین، آهن، پروتئین یا روی بسیار کم 
اگر از یک یا چند مورد بیوتین، آهن و یا پروتئین به اندازه کافی در وعده غذایی خود استفاده نمی کنید، می توانید ریزش موی محسوسی داشته باشید.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟
آره. وقتی بدن شما به اندازه کافی از مواد مغذی از دست رفته استفاده کند ، موها دوباره رشد می کنند.

چه عواملی باعث ریزش مو می شوند؟

ابتدا پزشک یا متخصص پوست (پزشکی که در زمینه مشکلات پوستی تخصص دارد) سعی می کند علت اصلی ریزش مو را تشخیص دهد. شایع ترین علت ریزش مو طاسی ارثی با مدل مردانه یا زنانه است.

اگر سابقه طاسی در خانواده دارید، ممکن است دچار این نوع ریزش مو شوید همچنین  برخی از هورمون های جنسی می توانند ریزش موی ارثی را تحریک کنندکه ممکن است از اوایل بلوغ شروع شود.

در برخی موارد ، ریزش مو ممکن است با یک توقف ساده در چرخه رشد مو رخ دهد. بیماری های عمده، جراحی ها یا حوادث آسیب زا می توانند باعث ریزش مو شوند. با این حال ، موهای شما معمولاً بدون درمان شروع به رشد می کنند.

تغییرات هورمونی می تواند باعث ریزش موی موقتی شود. مثالها عبارتند از:

 • بارداری
 • زایمان
 • قطع مصرف قرص های جلوگیری از بارداری
 • یائسگی

شرایط پزشکی که می تواند باعث ریزش مو شود شامل موارد زیر است:

 • بیماری تیرویید
 • آلوپسی آره آتا (بیماری خود ایمنی که به فولیکول های مو حمله می کند)
 • عفونت های پوست سر مانند کرم حلقوی
 • بیماری هایی که باعث ایجاد زخم می شوند، مانند لیکن پلان و برخی از انواع لوپوس، می توانند به دلیل زخم باعث ریزش دائمی مو شوند.

ریزش مو همچنین می تواند به دلیل داروهایی باشد که برای درمان استفاده می شود:

 • سرطان
 • فشار خون بالا
 • آرتروز
 • افسردگی
 • مشکلات قلبی

یک شوک جسمی یا عاطفی ممکن است باعث ریزش محسوس مو شود. نمونه هایی از این نوع شوک عبارتند از:

 • یک مرگ در خانواده
 • کاهش شدید وزن
 • تب شدید

مبتلایان به تریکوتیلومانیا (اختلال در کشیدن مو) که به بیرون کشیدن موهای خود معمولاً از ناحیه سر، ابروها یا مژه ها عادت دارند. ریزش مو در اثر کشش می تواند به دلیل مدل مویی باشد که با کشیدن خیلی محکم مو به عقب و جمع کردن با کش سر و کلیپس نیز باشد که با کشیده شدن موها به سمت عقب، فولیکول ها را تحت فشار قرار می دهد. همچنین رژیم غذایی فاقد پروتئین ، آهن و سایر مواد مغذی نیز می تواند منجر به کم پشتی موها شود.

ریزش مو چگونه تشخیص داده می شود؟

ریزش مداوم مو اغلب نشان دهنده یک مسئله اساسی در سلامتی است. پزشک یا متخصص پوست می تواند براساس معاینه بدنی و سابقه سلامتی شما علت ریزش مو را تشخیص دهد. در برخی موارد، تغییرات ساده غذایی می تواند کمک کند. همچنین ممکن است پزشک داروهای تجویز شده شما را تغییر دهد. اگر متخصص پوست شما به بیماری خود ایمنی یا پوستی مشکوک باشد، ممکن است از پوست سر شما نمونه برداری کند. این نمونه برداری  شامل برداشتن دقیق قسمت کوچکی از پوست برای آزمایش آزمایشگاهی است. مهم است که به خاطر داشته باشید که رشد مو یک فرآیند پیچیده است. ممکن است زمان لازم باشد تا علت دقیق ریزش مو مشخص شود.

گزینه های درمانی برای ریزش مو چیست؟

دارو

داروها احتمالاً اولین دوره درمانی برای ریزش مو هستند. داروهای بدون نسخه (OTC) معمولاً از کرم ها و ژل های موضعی تشکیل می شوند که مستقیماً روی پوست سر می گذارید. رایج ترین محصولات حاوی ماده ای به نام ماینوکسیدیل (روگاین) هستند. پزشک شما ممکن است ماینوکسیدیل را بهمراه سایر درمانهای ریزش مو توصیه کند. عوارض جانبی ماینوکسیدیل شامل تحریک پوست سر و رشد مو در مناطق مجاور ، مانند پیشانی یا صورت شما است.

داروهای تجویز شده نیز ممکن است ریزش مو را درمان کنند. پزشکان داروی خوراکی فیناستراید (Propecia) را برای طاسی مردانه تجویز می کنند. این دارو را روزانه مصرف می کنید تا ریزش مو کند شود. برخی از مردان هنگام مصرف فیناستراید رشد موی جدیدی را تجربه می کنند.

از عوارض جانبی نادر فیناستراید می توان به کاهش میل جنسی و اختلال در عملکرد جنسی اشاره کرد. طبق تحقیقات کلینیک مایو، ممکن است ارتباطی بین استفاده از فیناستراید و نوع جدی تر (درجه بالا) سرطان پروستات وجود داشته باشد.

همچنین دکتر کورتیکواستروئیدهایی مانند پردنیزون تجویز می کند. افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا می توانند از این روش برای کاهش التهاب و سرکوب سیستم ایمنی بدن استفاده کنند. کورتیکواستروئیدها هورمونهای ساخته شده توسط غدد فوق کلیوی را تقلید می کنند.

مقدار بالایی از کورتیکوستر

oid در بدن باعث کاهش التهاب و سرکوب سیستم ایمنی بدن می شود. شما باید عوارض جانبی این داروها را به دقت کنترل کنید. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • گلوکوم ، مجموعه ای از بیماری های چشم است که می تواند منجر به آسیب عصب بینایی و از دست دادن بینایی شود
 • احتباس مایعات و تورم در پایین پاها
 • فشار خون بالاتر
 • آب مروارید
 • قند خون بالا

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از کورتیکواستروئید ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای شرایط زیر قرار دهد:

 • عفونت ها
 • از دست دادن کلسیم از استخوان ها ، که ممکن است منجر به پوکی استخوان شود
 • پوست نازک و کبودی آسان
 • گلو درد
 • گرفتگی صدا
 • رویه های پزشکی

گاهی اوقات ، داروها برای جلوگیری از ریزش مو کافی نیستند. روش های جراحی برای درمان طاسی وجود دارد.

جراحی کاشت مو
جراحی کاشت مو شامل انتقال شاخه های کوچکی از پوست است که هر کدام دارای چند عدد مو هستند به قسمت های طاس پوست سر شما پیوند زده می‌شود، این روش برای افرادی که طاسی ارثی دارند به خوبی کار می کند زیرا آنها به طور معمول از بالای سر خود را از دست می دهند. از آنجا که این نوع ریزش مو پیشرونده است ، شما به مرور زمان به چندین عمل جراحی نیاز خواهید داشت.

کاهش پوست سر

در کاهش پوست سر، یک جراح بخشی از پوست سر شما را که فاقد مو است بر می دارد، سپس جراح با یک تکه از پوست سر شما که دارای مو است ناحیه را می بندد. گزینه دیگر یک فلپ است، که در آن جراح شما پوست سر را که دارای مو است از روی وصله طاس جمع می کند. این نوعی کاهش پوست سر است.

گسترش بافت همچنین می تواند لکه های طاس را بپوشاند. به دو عمل جراحی نیاز دارد. در اولین جراحی ، یک جراح منبسط کننده بافت را در زیر بخشی از پوست سر شما که مو دارد و در کنار لکه قرار دارد قرار می دهد. پس از چندین هفته ، منبسط کننده قسمتی از پوست سر شما را که دارای مو است ، گسترش می دهد.

در جراحی دوم، جراح شما منبسط کننده را برداشته و ناحیه گسترش یافته پوست سر را با مو بر روی نقطه طاس می کشد.

این روش های جراحی برای طاسی گران هستند و خطراتی را به همراه دارند. این شامل:

 • رشد موهای تکه ای
 • خون ریزی
 • جای زخم گسترده
 • عفونت

ممکن است پیوند شما نیز انجام نشود ، به این معنی که شما نیاز به تکرار جراحی دارید.

چگونه می توانم از ریزش مو جلوگیری کنم؟

مواردی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از ریزش بیشتر موها انجام دهید. از مدل موهای تنگ مانند بافت، دم اسبی یا مویی که فشار زیادی به موهای شما وارد می کنند استفاده نکنید. با گذشت زمان، این سبک ها به طور دائمی به فولیکول های مو آسیب می رسانند. سعی کنید موهای خود را نکشید و همچنین  اطمینان حاصل کنید که یک رژیم متعادل که شامل مقادیر کافی آهن و پروتئین باشد را می خورید.

رژیم های خاص خاصی می توانند باعث بدتر شدن یا ریزش مو شوند.

اگر در حال حاضر ریزش مو دارید، برای شستن موهای خود از یک شامپوی ملایم کودک استفاده کنید. اگر موهایتان خیلی چرب نیست، شستن موهای خود را فقط یک روز در میان در نظر بگیرید. همیشه مو را خشک کنید و از مالیدن مو خودداری کنید.

محصولات و ابزارهای آرایش نیز مقصر اصلی ریزش مو هستند. نمونه هایی از محصولات یا ابزارهایی که می توانند بر ریزش مو تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • سشوار
 • شانه های گرم شده
 • اتو مو
 • محصولات رنگ مو

اگر تصمیم دارید موهای خود را با وسایل گرم شده حالت دهید ، فقط در موهای خشک این کار را انجام دهید. همچنین ، از کمترین تنظیمات ممکن استفاده کنید.

چشم انداز بلند مدت چیست؟

با درمان تهاجمی می توانید ریزش مو را متوقف یا حتی معکوس کنید ، خصوصاً اگر به دلیل یک بیماری زمینه ای باشد. ممکن است درمان ریزش موی ارثی دشوارتر باشد. با این حال، روش های خاصی مانند کاشت مو می تواند به کاهش طاسی کمک کند. با پزشک خود صحبت کنید تا تمام گزینه های خود را برای کاهش اثرات ریزش مو بررسی کند.

خرید سرم ضد ریزش موی بیوکسین

در این مقاله با عوامل ریزش مو آشنا شدید. یکی از راه های جلوگیری از ریزش مو استفاده از محصولات کوکتل مزوتراپی است شما میتوانید برای مشاهده این محصول بر روی لینک ضد ریزش موی بیوکسین کلیک کنید. درصورت بروز هرگونه سوال میتوانید با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *