بوتاکس

عوارض بوتاکس پیشانی چیست؟

عوارض بوتاکس پیشانی

عوارض بوتاکس پیشانی

عوارض بوتاکس پیشانی یکی از مهمترین سوالاتی است که ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود بیاورد زیرا جراحی زیبایی و روشهای زیبایی به دلیل تقاضای روزافزون جمعیت برای جوان ماندن به یک صنعت پرسود تبدیل شده است و بسیار از افراد به عوارض آن هیچ توجهی نمیکنند. درمان های تزریقی شامل پرکننده ها(فیلر) و سم بوتولینوم(بوتاکس) به دلیل نتایج سریع ، قابل پیش بینی و ماندگار در مدیریت چین و چروک صورت و جوانسازی بسیار محبوب شده اند. اگرچه این روش های درمانی نسبتاً بی خطر هستند ، اما با عوارض جانبی خاصی همراه هستند که در ادامه به معرفی برخی از این عوارض میپردازیم تا پایان با ما همراه باشید.

نتایج عوارض استفاده از بوتاکس

پتوز و عدم تقارن ابرو عوارض جانبی شایع سم بوتولینوم است در حالی که شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با پرکننده ها ، اثرات موضعی مرتبط با تزریق است که به صورت اریتم ، ادم ، درد و اکیموز ظاهر می شود.

این مهم است که پزشک معالج با پرکننده های مختلف و عوارض سم بوتولینوم و مدیریت آنها مطابقت داشته باشد ، زیرا برخی از عوارض می تواند به شدت بر روی شما تاثیر گذار باشد.

 عوارض بوتاکس پیشانی

بوتاکس  با مهار انتشار استیل کولین منجر به فلج عضلات می شود. فلج انتخابی برخی از ماهیچه ها اساس درمان بر اساس بوتاکس است ، اما فلج عضلات مجاور یا سایر عضلات می تواند منجر به عوارض شود.

1.1 بوتاکس ابرو 

این یک عارضه شایع در درمان ماهیچه پیشانی برای رفع خطوط افقی پیشانی با سم بوتولینوم است. می توانید از این عارضه با حداقل 2-3 سانتیمتر بالاتر از حاشیه فوق بینی یا 1.5-2 سانتیمتر بالای ابرو در حین تزریق به فرونتالیس جلوگیری کنید. این تکنیک از عملکرد فیبرهای عضلانی جلویی تحتانی در ناحیه جلوگیری می کند و در نتیجه از پتوز جلوگیری می کند.

در غیر این صورت ، عمل افسردگی بدون مخالفت عضلات جلابلا منجر به پتوز ابرو می شود.  پتوز پلک فوقانی هنگام تزریق سم در داخل و اطراف گلابلا به دلیل مهاجرت سم تزریقی از طریق تیغه مداری که منجر به تضعیف لواتور می شود ، مشاهده می شود. 

معمولاً هنگامی که بوتاکس در نزدیکی حاشیه فوق باریکی استخوانی در خط وسط خلفی تزریق می شود و هنگامی که حجم زیادی سم رقیق شده در ناحیه تزریق می شود ، مشاهده می شود. پلک ها و کسانی که به طور ناخودآگاه از فیبرهای پایینی پیشانی خود برای بلند کردن ابرو و پلک ها استفاده می کنند. با تضعیف این عمل جبرانی پیشانی با سم بوتولینوم ، یک بلفاروپتوز ثانویه ظاهر می شود. 

 تزریق دوزهای بالای سم بوتولینوم در ناحیه کانتوس جانبی می تواند عوارضی مانند اکتروپیون ، دوبینی ، گزروفتالمی و لاگفتالموس را ایجاد کند. اگر بوتاکس به صورت عمیق در قسمت فوقانی جانبی ناحیه اطراف چشم تزریق شود ، می تواند عوارض شدید رخ دهد، در نتیجه بر ترشح غدد اشکی تأثیر می گذارد.

لاگوفتالموس یکی دیگر از عوارض نادر است که به دلیل از بین رفتن عملکرد اسفنکتریک طبیعی  و بسته شدن نامناسب پلک ها ایجاد می شود.

از دست دادن عملکردهای اسفنکتریک  و ضعف پلک می تواند زمانی اتفاق بیفتد که سم در قسمت پهلوی چشم منتشر شده و منجر به لاگفتالموس شود. این عوارض را می توان با تزریق سم به صورت زیر جلدی و جانبی به یک خط عمودی خیالی که از طناب جانبی عبور می کند، کاهش داد.

1.2 بوتاکس لب و عدم تقارن

این یک عارضه نادر است که در صورت تزریق سم در زیر لبه فوقانی قوس زیگوماتیک یا بسیار پایین در امتداد دیواره های بینی ایجاد می شود و در آسانسورهای لب فوقانی ، که منجر به عدم تقارن و پتوز لب بالا و حتی مشکلات در صحبت کردن و غذا خوردن میشود 

مصرف بیش از حد بوتاکس در طول درمان لب فوقانی می تواند تغییرات عملکردی نامطلوب مختلفی را ایجاد کند که می تواند شامل ناتوانی در شکل دادن حروف خاص ، بیان صداهای مختلف و تلفظ کلمات مختلف باشد. ناتوانی در تقریب زدن لب ها وجود دارد که می تواند منجر به بی اختیاری مایعات یا حتی غذا و آبریزش شود.

1.3 دیسفاژی ، گرفتگی صدا و ضعف گردن

درمان با بوتاکس  از ریتیدهای افقی و نوارهای عمودی در گردن بسیار ایمن است ، اما به دلیل تکنیک نادرست عوارضی ممکن است رخ دهد. از آنجا که عضلات زیرین گردن دچار انحراف ، آوایی و خم شدن گردن نیز کولینرژیک هستند، دوزهای بالاتر سم بوتولینوم یا تزریق عمیق تر می تواند منجر به خشروستومی ، دیسفاژی ، دیس آرتریا و ضعف گردن شود. 

تعداد کمی از بیماران ممکن است از یکی از مشکل یا به ندرت ناتوانی در بلند کردن سر و ثابت نگه داشتن آن دچار شوند.

1.4 عدم تقارن در بوتاکس پیشانی

عدم تقارن یک عارضه شایع است و معمولاً به دلیل قرار دادن تزریق کننده یا تغییرات آناتومیکی بیمار است، که به صورت انحنای ابروهای جانبی ایجاد می شود که به دلیل عدم تعادل ناشی از غیرفعال شدن پیشانی مرکزی و فعالیت پیشانی جانبی است که دم ابرو را بالا می برد و با قرار دادن برخی سموم اضافی در قسمت پشت اصلاح می شود.

1.5 عوارض محل تزریق در بوتاکس پیشانی

این عوارض شامل، ادم موضعی ، اریتم ، کبودی و درد در محل تزریق و محل های مجاور می شوند. استفاده از یک سوزن سنج کوچک و توجه زیاد به عروق سطحی می تواند کبودی را به ویژه در ناحیه جانبی جانبی محدود کند.

کمپرس یخ می تواند درد را به حداقل برساند و همچنین باعث انقباض عروقی شود تا کبودی را به حداقل برساند. برخی از بیماران می توانند پس از تزریق با سردرد کسل کننده و گذرا همراه با ناراحتی عمومی بدن خود را نشان دهند. واکنشهای جدی مانند آنافیلاکسی ، کهیر ، ادم بافت نرم و تنگی نفس نادر است.

 عوارض پرکننده ها(فیلر)

با افزایش استفاده از پرکننده های پوستی ، عوارض مربوط به آنها نیز افزایش یافته است که از واکنشهای خفیف محل تزریق گرفته تا واکنشهای حساسیت شدید و گرانولومها ، انسداد عروقی و کوری متفاوت است که در ادامه به برخی از این عوارض اشاره خواهیم کرد.

2.1 عوارض محل تزریق در بوتاکس پیشانی

شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با پرکننده ها عبارتند از: این عوارض جانبی معمولاً خفیف و گذرا بوده و کمتر از 1 هفته طول می کشد.

درد ناشی از تزریق را می توان با استفاده از سوزن سنج کوچک یا لوله های بلانت و استفاده از بی حسی موضعی و یخ قبل از تزریق به حداقل رساند.

با متوقف کردن مصرف هرگونه داروی رقیق کننده خون مانند آسپرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی حداقل یک هفته قبل از تزریق ، می توان اریتم و اکیموز را به حداقل رساند.

2.2 عوارض ناشی از تکنیک تزریق نامناسب در بوتاکس پیشانی

تکنیک تزریق نامناسب می تواند منجر به عوارض جانبی مانند گره های قابل لمس ، ایمپلنت های قابل مشاهده و اصلاح بیش از حد یا تحت اصلاح شود.

تزریق پرکننده که بیش از حد سطحی است می تواند منجر به تغییر رنگ آبی به دلیل پدیده تیندال یا رسوب هموسیدرین در نتیجه خونریزی داخل پوستی در طول تزریق شود. تزریق سطحی همچنین می تواند منجر به جمع آوری ندولهای کوچک مواد پرکننده شود که می توان آنها را با آسپیراسیون ، تخلیه یا تزریق هیالورونیداز درمان کرد.

تزریق سطحی سیلیکون می تواند باعث فیبروز شود و منجر به تشکیل گرانولوم های بدن خارجی به نام سیلیکونوماها شود که منجر به ندول می شود.

2.3 واکنشهای حساسیت زا در بوتاکس پیشانی

پرکننده ها می توانند واکنشهای حساسیت بیش از حد و گرانولومهای بدن خارجی ایجاد کنند که می تواند به صورت اریتم ، القاء و تورم ندولی در محل تزریق در عرض چند روز یا حتی پس از سالها تزریق ظاهر شود.

کلاژن گاوی می تواند در عرض چند روز باعث ایجاد واکنش حساسیت موضعی یا واکنش حساسیت سیستمیک شود که به صورت تب و کهیر ظاهر می شود، که ممکن است به دوره کوتاهی از کورتیکواستروئیدهای خوراکی نیاز داشته باشد. واکنشهای گرانولوماتوز بدن خارجی به پرکننده ها ممکن است پس از مدت طولانی رخ دهد و به صورت تورم های ناشی از گره در محل تزریق ظاهر می شود که ممکن است نیاز به تزریق کورتیکواستروئید داخل بینی داشته باشد.

پاتوژنز این واکنشهای حساسیت بالا ممکن است به وجود مقادیر کمی از آلاینده های پروتئینی در پرکننده ها نسبت داده شود ، که می تواند باعث واکنشهای حساسیت بالا و تشکیل گرانولوم شود.

2.4 عوارض جانبی عروقی در بوتاکس پیشانی

نکروز پوستی ناشی از پرکننده به دلیل تزریق ناخواسته داخل عروقی فیلر ، یک عارضه نادر اما جدی است. این بیماری معمولاً در ناحیه یقه ای دیده می شود که دلیل آن تزریق به شریان فوق کلره است.

آمبولی شبکیه به دلیل تزریق داخل عروقی به سرخرگ فوقانی ، شریان های بینی فوقانی ، زاویه ای و پشتی نیز از عوارض نادر است.

حوادث ایسکمیک مغزی ناشی از جریان برگشتی آمبولی پرکننده در شریان کاروتید داخلی یکی دیگر از عوارض نادر اما تهدید کننده زندگی است.

می توان با آسپیراسیون سوزن قبل از تزریق، حرکت دادن سوزن در حین تزریق ، استفاده از پرکننده کمتر متراکم و تزریق حجم کم در دو یا سه جلسه به جای تزریق حجم زیاد در یک جلسه را میتوان جایگزین کرد.

در صورت وجود ویژگی های نکروز بافت ظاهر می شود، تزریق باید فوراً متوقف شود و تزریق فوری آنزیم هیالورونیداز برای به حداقل رساندن نکروز بافت مهم است.

اکسیژن درمانی موضعی ، هپارین با وزن مولکولی کم ، استروئیدهای سیستمیک ، سیلدنافیل ، حذف فیلر از طریق سوراخ شدن و پروستاگلاندین داخل وریدی در مواردی که هیالورونیداز موثر نیست ، مفید است.

2.5 عفونت در عوارض بوتاکس پیشانی

پرکننده های تزریقی با خطر عفونت همراه است که ممکن است به دلیل شکستگی در سطح پوست ایجاد شود انواع وسیعی از عفونت های باکتریایی ، ویروسی و قارچی با استفاده از پرکننده ها گزارش شده است.

فعال شدن مجدد عفونت هرپس سیمپلکس معمولاً پس از بزرگ شدن لب مشاهده می شود، که با اجتناب از این روش در بیماران مبتلا به عفونت فعال یا با شروع درمان ضد ویروسی قبل از عمل در بیماران مبتلا به عفونت مکرر ، می توان از آن جلوگیری کرد.

عفونت های باکتریایی مانند سلولیت و آبسه نیز به دلیل عفونت های استافیلوکوکی و استرپتوکوکی دیده می شود که ممکن است نیاز به درمان آنتی بیوتیکی خوراکی با طیف وسیع داشته باشد.

آبسه های مایکوباکتریوم و عفونت مایکوباکتریوم چلونا نیز پس از استفاده از پرکننده های آلوده گزارش شده است. تشکیل بیوفیلم بر روی پرکننده های پوستی نیز گزارش شده است که می تواند عوارض مختلفی از جمله سلولیت ، آبسه ، ندول یا التهاب گرانولوماتوز را ایجاد کند، حتی سالها پس از تزریق پرکننده پوستی ظاهر می شود.

درمانهای آنتی بیوتیکی تجربی با دو یا سه گروه آنتی بیوتیک در موارد مشکوک به بیوفیلم در حالی که منتظر نتایج pcr هستند توصیه می شود.

با استفاده از تکنیک تزریق آسپتیک مناسب ، با کاهش تعداد سوراخ ها در حین تزریق ، با استفاده از کوچکترین ، احتمال عفونت با تزریق فیلر به حداقل می رسد. سوزن سنج ممکن است ، از تزریق در پوست ملتهب یا آلوده اجتناب شود و از تزریق در لایه های قبلی پرکننده اجتناب شود.

کلام پایانی

تزریق سم بوتولینوم و پرکننده ها انواع روش های زیبایی هستند که به دلیل اثرات نسبتاً سریع آنها با روش کمتر و زمان بهبودی در مقایسه با جراحی ، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

اگرچه مشخصات کلی عوارض جانبی چنین روش هایی کم است ، اما در مورد آناتومی ، سابقه پزشکی بیمار ، عوارض احتمالی مربوط به محصول و محل خاص و پیگیری دقیق ، درمانها و نتایج بی خطر و موثر است. برخی از بوتاکس ها نیز بی خطر هستند که میتوانید آنها را در دسته بندی بوتاکس مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *