مراقبت از پوست

ترمیم و برطرف کردن آسیب پوست

نحوه ترمیم و برطرف کردن آسیب پوست

ترمیم و برطرف کردن آسیب پوست

ترمیم و برطرف کردن آسیب پوست و یا حتی، اگر در حال مشاهده لکه های پیری ، چین و چروک های عمیق یا کمی افتادگی پوست روی صورت خود هستید ، متوجه تأثیر تغییرات ساختاری مرتبط با آسیب و پیری پوست می شوید.

 ممکن است پوستی عمدتاً یکدست ، نرم ، صاف و کشیده مشاهده کنید. اگر شما مانند بسیاری از ما هستید ، احتمالاً رنگدانه های ناهموار ، چند لکه پیری ، قرمزی ، اسکار آکنه ، خطوط و چین و چروک های ریز و افتادگی را مشاهده خواهید کرد.

همه این به اصطلاح “نقص” شواهدی از آسیب پوست است.  پوست ما در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عوامل محیطی و به دلیل تغییراتی که با افزایش سن در ما ایجاد می شود ، فرسوده می شود.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که صورت شما کدر شده و چین و چروک و لکه های پیری دارد؟

این به این دلیل است که با گذشت زمان پوست شما نه تنها از اثرات پیری بلکه از تأثیرات محیط بر روی پوست شما رنج می برد. به ویژه ، خورشید.

سایر عوامل موثر بر سلامت پوست عبارتند از تغذیه مناسب ، تعادل هورمونی و البته رژیم مراقبت از پوست است که نباید نادیده گرفته شود.

چه عواملی باعث آسیب پوست می شود؟

وقتی جوان هستیم ، پوست ما خیلی بهتر می تواند خود را ترمیم کند. به یاد دارید چگونه وقتی ده ساله بودید ، خراشیدگی یا خراش تقریباً روز بعد ناپدید می شد؟ با افزایش سن ، زمان بهبود پوست به تدریج افزایش می یابد ، این بدان معناست که آسیب می تواند ماه ها در یک زمان روی پوست ما ظاهر شود.

در همین حال ، پوست همچنان با عناصر آسیب رسان روبرو است ، بنابراین در یک چرخه مداوم تلاش می کند تا خود را بهبود بخشد  و ممکن است کمتر بتواند با خواسته ها مطابقت داشته باشد. عوامل و عناصر زیادی در برنامه های روزانه ما وجود دارد که بیشتر از آنکه به پوست ما آسیب برساند ، آسیب می رساند.

علم مراقبت از پوست

علم مراقبت از پوست، پیشرفت های زیادی در زمینه مراقبت از پوست صورت گرفته است ، . با این حال ، دانشمندان اطلاعات کافی را کشف کرده اند که به درک چگونگی بازسازی پوست و عوامل تغییر ساختار آن کمک می کند.

ما در این مقاله به جزئیات علمی نمی پردازیم. کافی است بگوییم ، مواردی وجود دارد که می توانیم برای جلوگیری و ترمیم آسیب های پوستی انجام دهیم.

پس اجازه بدهید به این کار برسیم. اگر در جلوگیری و بازگرداندن یک درخشش صاف ، بدون لک و جوان به پوست خود جدی هستید ، لیستی از کارهایی که می توانید انجام دهید در زیر آمده است:

عواملی که باعث آسیب پوست می شوند

به یاد داشته باشید ، با افزایش سن ، توانایی بازسازی و ترمیم پوست از آسیب به خطر می افتد. اقدامات لازم برای کاهش یا از بین بردن مواردی که به آن آسیب می رسانند ، برای داشتن ظاهری سالم ضروری است.

برخی از این موارد ممکن است واضح باشند ، اما یک یادآوری ممکن است به دلیل آن باشد که سعی در رعایت آنها داشته باشید

 •  قرار گرفتن در معرض نور خورشید، این تا حد زیادی عنصر مخرب شماره یک است
 • سیگار کشیدن 
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید مانند حمام آفتاب در طول روز به مرور زمان بر پوست شما تأثیر می گذارد
 • شنا در استخر کلر
 • آرایش زیاد یا خوابیدن با آرایش
 • دوش آب گرم طولانی و اتاق های بخار
 • مصرف زیاد نمک
 • اپیلاسیون بیش از حد
 • لایه برداری بیش از حد مکرر
 • چشمک زدن و اخم کردن
 •  مصرف زیاد الکل و مواد مخدر
 • از مواد شیمیایی مستقیم بر روی پوست خود (مانند تمیز کردن ، چربی و غیره) خودداری کنید.
 •  عناصر شدید آب و هوا (باد ، باران ، سرما ، گرما)
 •  آلودگی محیطی
 •  کم آبی بدن
 •  قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سخت و خشک کننده در محصولات مراقبت شخصی
 •  رژیم غذایی نامناسب
 •  عدم ورزش
 •  باکتری ها ، عفونت ها و ضربه های پزشکی

عکس فوری پوست شما چیست؟

همه این عوامل و مواردی که در بالا گفته شد، می توانند منجر به تجزیه سلول های پوست شوند ، که باعث تضعیف لایه محافظ بیرونی ، به نام “اپیدرم” می شود. هنگامی که این لایه ضعیف ، ترک خورده و آسیب دیده شود ، پوست در برابر حمله باکتری ها ، اشعه ماوراء بنفش ، آلودگی و موارد دیگر آسیب پذیرتر می شود. همچنین در حفظ هیدراتاسیون و مواد مغذی کارایی کمتری دارد.

سیستم ایمنی بدن نیز در اینجا نقش دارد. همانطور که بدن شما برای حفظ سیستم ایمنی قوی به مواد مغذی ، خواب و تسکین استرس نیاز دارد ، پوست شما نیز به همان ابزار احتیاج دارد تا از ترمیم و پیشگیری و محافظت از خود در برابر سایر عوامل آسیب رسان جلوگیری کند. با این حال ، هرچه آسیب بیشتر باشد ، سیستم ایمنی بدن قادر به ادامه فعالیت نیست. در حقیقت ، توانایی پوست برای ترمیم خود می تواند تا میانسالی بیش از 50 درصد کاهش یابد.

علائم آسیب دیدگی پوست

این چرخه دشوار به این معنی است که آسیب پوست در آینه شما خودنمایی می کند. به احتمال زیاد این علائم را خواهید دید:

• خشکی ، پوسته پوسته شدن ، کدر شدن
• خطوط ظریف و چین و چروک
• هایپرپیگمانتاسیون ، اسکار آکنه ، لکه های آفتابی
• خال و کک و مک
• افتادگی ، بسته بندی ، از بین رفتن قابلیت ارتجاعی و استحکام
• قرمزی ، تورم و التهاب
• بثورات و واکنش های آلرژیک
• رگهای خونی قابل مشاهده

راههای داخلی ترمیم پوست آسیب دیده

خوشبختانه راه هایی برای کمک به ترمیم و حتی معکوس آسیب های پوستی وجود دارد. نکته کلیدی این است که برای حمایت از سیستم های ترمیم کننده پوست ، اقدامات داخلی و خارجی انجام دهید. برخی از کارهایی که می توانید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود انجام دهید عبارتند از:

منابع غذایی غنی از ویتامین C یکی از بهترین راه های طبیعی برای مراقبت مناسب از پوست است، غذاهای غنی از ویتامین C بخورید
مانند مرکبات ، سبزی خردل ، اسفناج و فلفل. ویتامین C برای تولید کلاژن ضروری است که ساختار پوست را تقویت کرده و سفتی را افزایش می دهد.

بیشتر پروتئین بخورید

پروتئین کلیدی برای بازسازی سلول ها است. ماهی ، گوشت بدون چربی ، تخم مرغ ، توفو ، لوبیا و آجیل را امتحان کنید.

روی را بالا ببرید

روی به بدن در سنتز پروتئین کمک می کند ، به تولید کلاژن برای ترمیم بافت پوست کمک می کند و از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند. ماهی ، سویا ، ماکارونی غلات کامل ، قارچ و زرده تخم مرغ را امتحان کنید.

غذاهای سالم میل کنید

غذاهای بی ارزش برای بدن شما خوب نیست ، به این معنی که برای پوست شما مفید نیست. قند زیاد ، نمک و چربی های ترانس همگی باعث خشکی و تجزیه سلول ها می شوند و در نتیجه باعث پیری زودرس و آسیب پوست می شوند. غذاهای سالم روی پوست شما ظاهر می شوند!

نوشیدن مقدار زیادی آب

پوست شما به آن نیاز دارد تا از داخل به بیرون هیدراته بماند.

مواد شیمیایی را کاهش دهید

غذاها و محصولات پاک کننده خود را از نظر آسیب رساندن به پوست بررسی کنید تا به پوست شما آسیبی نرساند برای این کار کافیست به یک پزشک متخصص و یا مشاور پوست متخصص مراجعه کنید.

 

به یاد داشته باشید که روزانه ورزش کنید

ورزش به همان اندازه برای بدن شما مفید است که برای بقیه پوست شما مفید است ، زیرا باعث می شود خون مواد مغذی را در جایی که برای ترمیم پوست مورد نیاز است پمپ کند. علاوه بر این ، به طور طبیعی درخشش سالمی به شما می بخشد.

راههای خارجی برای ترمیم پوست آسیب دیده

اگر تا آنجا که رژیم غذایی و شیوه زندگی خود را رعایت می کنید همه چیز را درست انجام دهید ، شما باید به راه حل های موضعی مراجعه کنید تا به کاهش آسیب پوست کمک کرده و پوست را ترمیم کنید. خوشبختانه ،  برخی از مواد طبیعی در ترمیم ، ترمیم و معکوس آسیب های پوستی بسیار موثر هستند.  یک نگاه اجمالی در اینجا وجود دارد:

محصولات مراقبت از پوست طبیعی نیز گزینه های مناسبی برای مراقبت از پوست شما هستند.

محصولات سلول های بنیادی گیاهی

اینها واقعا در پیشرفت علم جدید در زمینه مراقبت از پوست هستند. تحقیقات نشان داده است که برخی از سلول های بنیادی گیاهی می توانند به تحریک تکثیر سلول های بنیادی انسان کمک کنند. این بدان معناست که وقتی روی پوست انسان استفاده می شود ، به تحریک رشد سلول های جدید کمک می کند. سپس این سلولهای جدید وارد عمل می شوند و بافتهای آسیب دیده را ترمیم و بازسازی می کنند و پوستی صاف ، نرم و جوان به نظر می رسانند.

سوپراکسید دیسموتاز (SOD)

این ویتامین ضد پیری در خارج نیز مفید است! این نه تنها یک آنتی اکسیدان قوی است که از پوست شما در برابر آسیب محافظت می کند ، بلکه در تشکیل کلاژن که به صاف شدن چین و چروک ها و پوست محکم کمک می کند ، بسیار مهم است.

ویتامین C برای جلوگیری از پیری

این ویتامین ضد پیری در خارج نیز مفید است! این نه تنها یک آنتی اکسیدان قوی است که از پوست شما در برابر آسیب محافظت می کند ، بلکه در تشکیل کلاژن که به صاف شدن چین و چروک ها و پوست محکم کمک می کند ، بسیار مهم است.

اسطوخودوس برای مراقبت بهتر از پوست

اسطوخودوس یک آنتی اکسیدان قوی برای محافظت از پوست شما است. این گیاه در مطالعات نشان داده است که پوست سالم را تشویق می کند و همچنین در برابر برخی از باکتری های تحریک کننده پوست موثر است، هر دو موردی که می تواند از آسیب دیدن پوست جلوگیری کند. همچنین در مطالعات نشان داده شده است که از رادیکال های آزاد که باعث آسیب ناشی از تابش UVA/UVB می شوند ، جلوگیری می کند.

چوب صندل برای جوانسازی
این روغن از ترمیم و جوانسازی پوست پشتیبانی می کند. همچنین نشان داده شده است که به محو شدن لکه های پیری و کاهش چین و چروک ها کمک می کند.

Uva Ursi برای منافذ کوچکتر
این گیاه که به عنوان “انگور خرس” نیز شناخته می شود ، در مطالعات نشان داده است که به کوچک شدن و سفت شدن غشاهای بدن کمک می کند – این بدان معناست که منافذ کوچکتر به نظر می رسند. اما حتی هیجان انگیزتر این است که این منبع طبیعی هیدروکینون است – یک ماده روشن کننده قوی برای کمک به محو شدن لکه های تیره.

ریشه شیرین بیان به عنوان نرم کننده پوست
مطالعات نشان داده است که این گیاه در تعدادی از بیماری های پوستی موثر است. همچنین می تواند یک روشن کننده طبیعی ارائه دهد و ظاهر لکه های پیری را کاهش دهد.

آملا بری
این توت منبع عالی ویتامین C است ، به این معنی که به محافظت از پوست کمک می کند. توت آملا همچنین به آرامش پوست و کوچک شدن منافذ پوست کمک می کند. جالب ترین آن توانایی تحریک تولید کلاژن و بازگرداندن ظاهر سفتی پوست است.

شما می توانید از روغن توت خولان به عنوان مرطوب کننده و ترمیم کننده طبیعی پوست استفاده کنید.

روغن توت دریایی خرمالو برای مرطوب کننده
این روغن به طور طبیعی لکه های خشک پوست را تسکین می دهد و سرشار از اسیدهای چرب است که به بازگرداندن شفافیت و صافی کمک می کند. همچنین به دلیل کمک به جوانسازی و مرطوب نگه داشتن پوست شهرت دارد.

طرحی برای محافظت از پوست خود ایجاد کنید

ثابت شده است که محافظت از پوست شما از بیرون به عنوان یک استراتژی موثر برای افزایش طول عمر جوانی است. هدف این است که کارهایی انجام شود که به بازسازی پوست کمک کرده و آن را از آسیب های بیشتر محافظت می کند.

 • کرم ضد آفتاب بزنید
 • لباسی بپوشید که از اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند
 • آب کافی بنوشید
 • از مرطوب کننده های پوست استفاده کنید
 • به اندازه کافی خوابیدن
 • از بالم لب استفاده کنید
 • از ملحفه تمیز و روبالشی استفاده کنید
 • ورزش (عرق کردن)
 • از آرایش سالم و اثبات شده از نظر بالینی استفاده کنید
 • رژیم متعادل بخورید
 • اگر از هرگونه کمبود تغذیه ای رنج می برید مکمل مصرف کنید
 • از متخصصان کمک بگیرید

به یک متخصص زیبایی ، پزشک زیبایی یا متخصص پوست مراجعه کنید تا به شما کمک کند ظاهر سالم پوست خود را بازیابی کنید. کمک حرفه ای به شما امکان می دهد چشمگیرترین بهبود را برای نوع خاصی از پوست خود به دست آورید.

به یاد داشته باشید ، پوست شما یک شبه کدر ، خشک ، چروکیده و یا لکه دار نمی شود. درک مزایایی که کمک حرفه ای ارائه می دهد می تواند به شما کمک کند به نتایج موثرتری ، در زمان کمتر و اغلب اوقات مقرون به صرفه تر برسید.

برای تجویز درمان مناسب ، دانستن اینکه به دنبال چه چیزی باشید ضروری است. دستیابی به نتایج دلخواه شما نیاز به تجربه و نحوه کار دارد. اگر خوش شانس هستید که یک پزشک پزشک پوست شما را ارزیابی می کند ، او همچنین می تواند بر اساس سابقه یا وضعیت سلامتی شما توصیه هایی را ارائه دهد.

گزینه های درمان

متخصص جوانسازی پوست شما طیف وسیعی از گزینه ها ، از جمله صورت و درمان را برای مشکلات خاص توصیه می کند و می داند که کدام خدمات به بهترین وجه وضعیت پوست شما را بهبود می بخشد. به عنوان مثال ، یک محلول فوق حساسیت زا برای پوست های چرب که از جوش های سرسیاه یا سرسفید رنج می برند.

پیشرفت در فناوری در رابطه با ترمیم و برطرف کردن آسیب پوست

برخی از  ترمیم و برطرف کردن آسیب پوست ها را نمی توان در خانه درمان کرد. برای مثال لکه های پیری و زخم ها ، از دستگاه های تخصصی برای درمان ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. برای حل این شرایط ممکن است نیاز به لیزر ، فناوری IPL یا میکرو سوزن باشد.

صاف کردن پوست

محصولات مراقبت از پوست

اکثر مطب های زیبایی یا پوست محصولات مراقبت از پوست ، از جمله آرایش را ارائه می دهند که برای نوع پوست شما ایمن و موثر است. اغلب می توانید از مشاوره و تظاهرات رایگان استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که همه انواع پوست یکسان به درمان ها پاسخ نمی دهند. به همین دلیل داشتن یک پزشک متخصص به عنوان متخصص زیبایی شما از این نظر مزیت بزرگی است که می تواند مشکلات پوستی تحت تأثیر شرایط بهداشتی یا داروها را بهتر تشخیص دهد.

علاوه بر این ، در صورت دریافت درمان ناراحت کننده ، فقط یک پزشک می تواند داروهای ضد درد را تجویز کند. همانطور که می دانید ، منابع زیادی وجود دارد که به بهبود سلامت پوست شما کمک می کند. آنها را با احتیاط امتحان کنید زیرا برخی از این درمان های ضد پیری ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند یا برای نوع پوست شما بی تاثیر باشند.

همانطور که در ورزش یا آشپزی ، یک حرفه ای می تواند پیشرفت شما را با ارائه دانش نحوه انجام موثر آن تسریع کند. وقتی سعی می کنید درخشش سالم را به پوست خود بازگردانید ، همین اتفاق می افتد.

10 ماده مراقبت از پوست که به ترمیم و برطرف کردن پوست آسیب دیده کمک می کند

ترکیبات مراقبت از پوست که به درمان آسیب های پوستی کمک می کند. به دنبال آنتی اکسیدان هایی باشید که به مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد یا گیاهان دارویی که دارای اثر آرامبخش هستند ، کمک کنند. ” در اینجا برخی از ترکیباتی وجود دارد که می تواند مراقبت از پوست شما را به سطح بعدی برساند:

آلوئه: آلوئه که به دلیل خواص آرامش بخشش معروف است ، می تواند به آرامش پوست ، کاهش التهابات پوستی ، درمان زخم ها و بهبود پوست کمک کند. همچنین پوست را مرطوب می کند ، استحکام پوست را بهبود می بخشد و خارش و خشکی را کاهش می دهد.

روغن آووکادو: مناسب پوست خشک و کم آب ، روغن آووکادو به مرطوب شدن پوست کمک می کند ، با رادیکال های آزاد مبارزه می کند ، خاصیت ارتجاعی را افزایش می دهد و به کاهش خطوط و چین و چروک کمک می کند.

کوآنزیم Q10: کوآنزیم Q10 پوست را آرام می کند و به پوست اجازه می دهد تا رطوبت را در خود حفظ کند و در عین حال ظاهری صاف و شبنم ایجاد کند. به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک کمک می کند.

چای سبز: تسکین دهنده و آرامش بخش ، چای سبز همچنین به بهبود ظاهر پوست آسیب دیده از خورشید و جلوگیری از آکنه کمک می کند.

اسید هیالورونیک: اسید هیالورونیک به آبرسانی پوست کمک می کند و ظاهر خطوط و چین و چروک ها را کاهش می دهد. همچنین به اندازه کافی ملایم است که برای پوستهای حساس و مستعد قرمزی استفاده شود.

جوجوبا: جوجوبا به آرامش و تسکین پوست کمک می کند. همچنین مرطوب کننده ، کنترل کننده چربی و کمک به از بین بردن خارش و خشکی است و برای درمان اگزما ، پسوریازیس و ترک خوردن لب و پوست بسیار مناسب است.

روغن دانه مورینگا: این روغن پوست را مرطوب می کند ، با آکنه مبارزه می کند و می تواند برای درمان پف زیر چشم استفاده شود.

ویتامین C: ویتامین C به جلوگیری از علائم پیری کمک می کند و پوست را روشن می کند. این به مبارزه با رادیکال های آزاد ، پوست صاف ، حتی اسکینتون ، بهبود آب رسانی و محافظت از پوست در برابر آفتاب کمک می کند.

ویتامین E: ویتامین E به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند ، از علائم پیری جلوگیری می کند و پوست را مرطوب و تقویت می کند.

عصاره چای سفید: عصاره چای سفید به رفع پف چشم و کاهش سیاهی دور چشم کمک می کند.

کلام آخر ترمیم و برطرف کردن آسیب پوست

در این مقاله سعی کردیم شما را با راه های ترمیم و برطرف کردن آسیب پوست آشنا کنیم، اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تمامی راه ها را امتحان کردید ولی باز هم نتیجه مورد دلخواه خود را بدست نیاوردید میتوانید از محصولات کوکتل مزوتراپی استفاده نمایید. این دسته از محصولات به شما کمک میکند تا به نتیجه مورد دلخواه خود برسید برای مشاهده این دسته از محصولات میتوانید بر روی لینک محصولات کوکتل مزوتراپی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *