مراقبت از پوست

پیری زودرس پوست و عوامل تاثیر گذار بر آن چیست؟

پیری زودرس پوست

مواردی که باعث پیری زودرس پوست می شوند

در پیری زودرس پوست، روند پیری ، پوست شما الیاف الاستیک را از دست می دهد و تولید کلاژن کند می شود. از بین رفتن الیاف الاستیک باعث ایجاد چین و چروک می شود و بدون کلاژن ، پوست شروع به از دست دادن خاصیت خود می کند و باعث افتادگی ، چروک شدن یا ظاهری نرم می شود.

با افزایش سن، پوست شما نیز دچار تغییرات زیادی خواهد شد و برخی از عادت های روزمره به کاهش سرعت چین و چرک کمک نمی کنند خبر خوب این است که مواردی وجود دارد که می توانید اکنون برای بهبود سلامت پوست خود انجام دهید.

چین و چروک صورت

چین و چروک ها ، بخشی طبیعی از پیری ، بیشتر در پوست در معرض آفتاب ، مانند صورت ، گردن ، دست ها و بازوها برجسته هستند.

اگرچه ژنتیک عمدتا ساختار و بافت پوست را تعیین می کند ، قرار گرفتن در معرض آفتاب دلیل اصلی ایجاد چین و چروک است ، به ویژه برای افرادی که پوست روشن ندارند. آلاینده ها و سیگار کشیدن نیز در ایجاد چین و چروک نقش دارند.

اگر چین و چروک هایتان شما را آزار می دهد ، بیش از هر زمان دیگری گزینه هایی برای کمک به صاف کردن یا کمتر دیده شدن آنها دارید. داروها ، روش های آبرسانی به سطح پوست ، پرکننده ها و جراحی در لیست بهترین روش های درمان چین و چروک قرار دارند.

چین و چروک های عمیق گردن

چین و چروک ها خطوط و چین هایی هستند که در پوست شما ایجاد می شوند. برخی از چین و چروک ها می توانند به شکاف یا شیارهای عمیق تبدیل شوند و به ویژه در اطراف چشم ، دهان و گردن شما قابل مشاهده هستند.

برخی از موارد متداول وجود دارد که ممکن است همه ما در یک زمان از زندگی خود مقصر باشیم که بر سلامت پوست ما تأثیر منفی می گذارد. اگر هرکدام از این کارها را انجام می دهید

قرار گرفتن در معرض آفتاب و نور ماورا بنفش

تردیدی وجود ندارد که نور ماورا UV بنفش باعث ایجاد چین و چروک می شود. آسیب خورشید به صورت تجمعی است و قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش ، از جمله در تخت های برنزه کننده ، به پوست آسیب می رساند. همچنین ، چیزی به عنوان برنزه پایه یا برنزه سالم وجود ندارد. تخت های برنزه کننده از لامپ UVA استفاده می کنند و UVA سرطان زا شناخته شده است. برنزه شدن مکرر ، آفتاب سوختگی مکرر و عدم محافظت در برابر آفتاب در برابر اشعه های مضر UVA / UVB ، همگی به پیری زودرس پوست ، چین و چروک عمیق و افزایش خطر سرطان پوست کمک می کنند.

 

راه درمان: از آفتاب اجتناب کنید ، به طور مداوم از ضد آفتاب با طیف گسترده استفاده کنید ، از کلاه و لباس محافظ استفاده کنید و آفتاب را به حداقل برسانید ، به ویژه در زمان اوج UV از 10 صبح تا 3 بعد از ظهر باید تمامی موارد ایمنی را رعایت نمایید

 سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می تواند روند پیری طبیعی پوست شما را تسریع کرده و در ایجاد چین و چروک نقش داشته باشد. این ممکن است به دلیل تأثیر سیگار کشیدن روی کلاژن باشد، به خصوص با افزایش خطوط صورت در اطراف دهان که خطوط سیگاری نامیده می شود.

 

راه درمان: ثبت نام در یک برنامه ترک سیگار را در نظر بگیرید.

حرکات تکراری

حالات مکرر صورت. حرکات و حالت های صورت ، مانند چشمک زدن یا لبخند زدن ، منجر به ایجاد خطوط ریز و چین و چروک می شود. هر بار که از عضله صورت استفاده می کنید ، یک شیار در زیر سطح پوست ایجاد می شود. و با افزایش سن پوست ، انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند در جای خود قرار گیرد. این شیارها سپس به ویژگی های دائمی صورت شما تبدیل می شوند.

حرکات تکراری با انقباض عضله می تواند باعث چین و چروک صورت شود. این حالات طبیعی صورت اغلب نشانه هایی از یک زندگی شاد تلقی می شوند. پای کلاغ در کنار چشم ها و اطراف دهان از لبخند زدن ، چین خوردن از طریق پیشانی و بین ابروها از صحبت رسا هنگامی که افراد ابروهای خود را بالا می برند

راه درمان: اگر این چین و چروک ها آزار دهنده هستند ، می توانید سعی کنید از این حرکات تکراری جلوگیری کنید. بوتاکس در این مناطق می تواند کمک کند ، اما نمی تواند چین و چروک های ایجاد شده را معکوس کند.

موقعیت های خواب

در حالی که شما خواب هستید، بدن شما روند ترمیم بسیاری از بافت های مختلف بدن ، از جمله پوست را آغاز می کند. بنابراین بدون خواب عمیق کافی ، پوست ترمیم و ترمیم مورد نیاز خود را انجام نمی دهد. اگر شما دائماً در یک طرف صورت خود بخوابید، پوست صورت شما با سرعت بیشتری پیر می شود. در این حالت ، شما با تغییر شکل کلاژن پوست و جلوگیری از گردش خون در پوست ، پوست را بصورت مکانیکی چروک می کنید  که چین ها را ماندگار می کند.

وقتی به پهلو یا شکم می خوابید ، اگر هر شب در همان وضعیت قرار بگیرید ، ممکن است پوست چروک بخورد. در واقع ، شما به جای ایجاد فشار داخلی بر روی پوست ، به جای تغییر در بافت پوست ، چین و چروک های صورت ایجاد می کنید.

راه درمان: وضعیت خواب خود را تغییر دهید تا از فشار وارد بر پوست خودداری کنید. این ممکن است به معنای خوابیدن به پشت باشد. شما همچنین می توانید از رو بالشتی های ابریشمی استفاده کنید که اصطکاک را در برابر پوست کاهش می دهد.

رژیم و ورزش

پیری زودرس و آسیب به پوست می تواند توسط عادت های ناسالم مانند تغذیه نامناسب و کم تحرکی تشدید شود. رژیم غذایی حاوی چربی و غذاهای فرآوری شده بر روی بافت پوست ، رنگ پوست تأثیر می گذارد و می تواند باعث شکستگی شود. ورزش نکردن به این معنی است که شما با رساندن اکسیژن به پوست ، تقویت تولید کلاژن و ارتقا. سلول های جدید پوستی ، از بین رفته اید.

راه درمان: با خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل ، نوشیدن مقدار زیادی آب ، ورزش منظم و انجام اقدامات برای کنترل استرس و حمایت از سلامت روانی خود ، یک نگرش جامع نسبت به سلامتی و سلامتی خود داشته باشید.

 روال مراقبت از پوست

با افزایش سن ، پوست نسبت به جوانی خشک ، حساس و به راحتی تحریک می شود. حفظ یک رژیم مداوم برای مراقبت از پوست می تواند به حفظ درخشش سالم پوست کمک کند.

راه درمان: دو بار در روز صورت خود را تمیز و مرطوب کنید. هر روز حتی در زمستان از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و حتماً در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب هر دو تا سه ساعت یکبار از آن ضد آفتاب استفاده کنید. شما همچنین می توانید یک رتینوئید موضعی اضافه کنید تا به حفظ رنگ پوست شما نیز کمک کند.

رژیم غذایی

افزایش و کاهش مداوم وزن باعث کشیدگی و انقباض مداوم پوست شما می شود که این امر می تواند از خاصیت خاصیت ارتجاعی آن به ویژه با افزایش سن تأثیر بگذارد. این چرخه منقبض کننده علاوه بر اینکه منجر به ایجاد علائم کششی و سلولیت در بدن شما می شود ، باعث آویزان شدن پوست صورت و پیرتر از آنچه که باید به نظر می رسد.

راه درمان: برای بدست آوردن و نگه داشتن وزن خود در محدوده طبیعی گام بردارید. ورزش منظم همچنین می تواند به بهبود رنگ پوست کمک کند و استفاده از محصولاتی با ترکیباتی مانند رتینول و پپتیدها می تواند به کاهش علائم کشیدگی و بهبود استحکام و کشش پوست کمک کند.

 

تغذیه

مصرف مقدار زیادی غذای بسیار فرآوری شده یا شیرین می تواند باعث افزایش چشمگیر قند خون و انسولین شود که می تواند باعث التهاب مزمن و درجه پایین در سطح سلول شود. این التهاب پنهان می تواند به نوبه خود پیری پوست را از طریق فرایندی به نام گلیكاسیون تسریع كند.

 

راه درمان: کربوهیدرات های ساده را که به سرعت به قند خون تبدیل می شوند کاهش دهید و به جای آن مقدار زیادی غلات ، سبزیجات و میوه ها را انتخاب کنید به ویژه ، مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان – مانند توت ، مرکبات ، کیوی ، آناناس ، پاپایا ، فلفل قرمز و سبز و کلم بروکلی – را افزایش دهید زیرا آنتی اکسیدان ها با سنین بالا مبارزه می کنند. همین امر در مورد استفاده از محصولات مراقبت از پوست با مواد آنتی اکسیدانی مانند ویتامین C و E ، رسوراترول ، چای سبز و گندم است.

 افسردگی

به دلایل مختلف افسردگی می تواند در صورت و همچنین حالت شما ظاهر شود. برای افراد مبتدی ، هنگامی که افراد افسرده هستند ، ممکن است عضلات خاص صورت را خسته کنند ، صورتشان را برهم بزنند یا اخم کنند ، و این حالات منفی صورت می تواند به نوعی به صورت خطوط ریز و چین و چروک در پوست حک شود. در همین حال ، افسردگی با افزایش سطح کورتیزول همراه است ، که می تواند کلاژن را ضعیف کرده و باعث کاهش سنتز هورمون رشد شود ، که توانایی پوست را برای ترمیم خود در شب مهار می کند. علاوه بر این ، وقتی افراد افسرده هستند ، معمولاً غذا نمی خورند ، نمی خوابند ، ورزش نمی کنند یا از پوست خود مراقبت نمی کنند.

راه درمان: با ورزش منظم ، مراجعه به مشاوره و یا صحبت با پزشک در مورد اینکه آیا از مصرف داروی ضد افسردگی یا درمان دیگری سود می برید ، گام هایی در جهت بهبود روحیه ضعف بدن خود بردارید. جالب اینجاست که کاهش چین و چروک با درمانی مانند بوتاکس ممکن است علائم افسردگی را بهبود بخشد.

استفاده از داروهای خاص

مصرف کورتیکواستروئیدهای خوراکی (برای آسم ، آرتروز یا سایر بیماری ها) یا استفاده موضعی از آنها می تواند باعث کاهش کلاژن و الاستین شود ، باعث نازک شدن پوست و رگ های خونی با سهولت بیشتر در معرض پارگی شود و منجر به شکستگی مویرگ ها شود. در مقابل ، برخی از آنتی بیوتیک ها ، مهارکننده های ACE و داروهای ادرار آور (برای فشار خون بالا) و داروهای ضد تشنج می توانند باعث حساسیت به نور شوند و پوست شما را نسبت به آسیب های خورشید (از جمله چروک های زودرس و تغییر رنگدانه ها) حساس می کند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با علل پیری زودرس پوست آشنا کنیم علت هایی که ممکن است با رعایت کردن ساده آنها روند پیری پوست را به تاخیر بیندازید. با این حال برخی از افراد که با پیری زودرس پوست مواجه هستند میتوانند با استفاده از محصولات بوتاکس و یا مزوتراپی از این روند جلوگیری کنند.

شما میتوانید برای آشنایی با جزییات این محصولات بر روی لینک بوتاکس و یا کوکتل مزوتراپی کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *